Obžaloba prezidenta

Autor: Mária Kolíková | 17.1.2013 o 11:28 | (upravené 17.1.2013 o 13:38) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  57x

Ak si prezident neplní svoje povinnosti podľa ústavy, očakáva sa, že ho niekto na to upozorní. Ak by sa tak nestalo, mohol by si prezident myslieť, že svoje povinnosti si plní. Prezident si svoje povinnosti nesplnil, keď dopustil, že generálna prokuratúra je bez svojho šéfa viac ako rok.

Generálna prokuratúra svojho šéfa nevyhnutne potrebuje, pretože ona ovplyvňuje, či sa páchatelia trestných činov riadne a včas dostanú pred súd. Prezident to veľmi dobre vie, už len preto, že raz generálnym prokurátorom sám bol.

Teraz je predmetom diskusie, či prezident za svoju nečinnosť môže –má byť obžalovaný. Obžaloba prezidenta je vážna vec, vznáša ju parlament a rozhoduje o nej ústavný súd. Ak ústavný súd rozhodne o vine prezidenta, prestane byť prezidentom.Prezident uviedol veľa dôvodov, prečo generálnu prokuratúru nechal bez svojho šéfa. S vysvetľovaním prišiel až po viac ako roku, pričom stav je stále nezmenený, generálna prokuratúra je bez šéfa.

Prezident, ktorému nezáleží, či páchatelia trestných činov sa riadne a včas dostanú pred súd, nie je dobrý prezident pre nikoho. Ľudia si zaslúžia riadne vysvetlenie, prečo generálna prokuratúra nefunguje ako má. A prezident má byť pripravený na všetky otázky odpovedať a poskytnúť odpovede, ktorým budú ľudia rozumieť. Priestor na tieto otázky je v parlamente a poslanci sú tí, ktorých povinnosťou je klásť otázky.

Prejednanie obžaloby prezidenta v parlamente poskytuje priestor, aby prezident vysvetlil, prečo si neplnil riadne svoje povinnosti. Preto rozumiem, prečo ju opozícia v parlamente žiada.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?